FGW.2B.314.XYMD52Z
LEMO
Product No:
FGW.2B.314.XYMD52Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray
Series 2B
Package Bulk
Features -
Shielding Unshielded
Orientation W
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Nickel
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C