FHA.00.304.CYCD35Z
LEMO
Product No:
FHA.00.304.CYCD35Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 00B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FHA.00.3
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C