FHA.1B.308.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FHA.1B.308.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 1B
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FHA.1B
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C