
TDK Corporation
Product No:
FK11X5R1C106K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.5928
5.928
50
0.49286
24.643
100
0.424365
42.4365
500
0.328567
164.2835
1000
0.282929
282.929
2500
0.26468
661.7
5000
0.25099
1254.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |