
TDK Corporation
Product No:
FK11X5R1C156M
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 15UF 16V X5R RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.59945
5.9945
50
0.47956
23.978
100
0.41097
41.097
500
0.325356
162.678
1000
0.27399
273.99
2500
0.256861
642.1525
5000
0.239742
1198.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 15 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |