
TDK Corporation
Product No:
FK11X7S1H475K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.589
5.89
50
0.48944
24.472
100
0.42142
42.142
500
0.326249
163.1245
1000
0.280934
280.934
2500
0.262808
657.02
5000
0.249214
1246.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7S |