
TDK Corporation
Product No:
FK16C0G1H103J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 10000PF 50V C0G RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.4199
4.199
50
0.3173
15.865
100
0.276355
27.6355
500
0.204706
102.353
1000
0.173992
173.992
2500
0.163761
409.4025
5000
0.15353
767.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 10000 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |