
TDK Corporation
Product No:
FK20C0G1H473JN000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.047UF 50V C0G RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.55955
5.5955
50
0.44783
22.3915
100
0.383895
38.3895
500
0.303905
151.9525
1000
0.25592
255.92
2500
0.239922
599.805
5000
0.223924
1119.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |