FKM-75KT-73-220R
YAGEO
Product No:
FKM-75KT-73-220R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 220 OHM 10% 3/4W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FKM
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±10%
Resistance 220 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.390" L (3.60mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±150ppm/°C