FKN-50FR-52-22R
YAGEO
Product No:
FKN-50FR-52-22R
Description:
RES 22 OHM 1% 1/2W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 22 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C