
YAGEO
Product No:
FKN-50JR-52-10R
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2546
2.546
25
0.1881
4.7025
50
0.1387
6.935
100
0.101745
10.1745
250
0.084094
21.0235
500
0.069331
34.6655
1000
0.05016
50.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | FKN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Proof, Fusible, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 10 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | - |