FKN-50JR-52-1R3
YAGEO
Product No:
FKN-50JR-52-1R3
Description:
RES 1.3 OHM 5% 1/2W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.3 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C