FKN100FR-73-4R3
YAGEO
Product No:
FKN100FR-73-4R3
Description:
RES 4.3 OHM 1% 1W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 4.3 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C