FKN1WSJB-52-11R
YAGEO
Product No:
FKN1WSJB-52-11R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 11 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FKN
Package Bulk
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 11 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C