FKN200JR-73-13R
YAGEO
Product No:
FKN200JR-73-13R
Description:
RES 13 OHM 5% 2W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 13 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C