FKN2WSFR-73-0R15
YAGEO
Product No:
FKN2WSFR-73-0R15
Description:
RES 0.15 OHM 1% 2W AXIAL
Series FKN
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 150 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C