FKN2WSFR-73-1R6
YAGEO
Product No:
FKN2WSFR-73-1R6
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.6 OHM 1% 2W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FKN
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 1.6 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C