
YAGEO
Product No:
FKN2WSJR-73-0R5
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 0.5 OHM 5% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3458
3.458
25
0.26334
6.5835
50
0.19551
9.7755
100
0.145445
14.5445
250
0.122892
30.723
500
0.105317
52.6585
1000
0.080246
80.246
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | FKN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Proof, Fusible, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 500 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | - |