FKN2WSJT-73-18R
YAGEO
Product No:
FKN2WSJT-73-18R
Description:
RES 18 OHM 5% 2W AXIAL
Series FKN
Package Cut Tape (CT)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 18 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C