FKN300FR-73-62R
YAGEO
Product No:
FKN300FR-73-62R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 62 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FKN
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 62 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C