FKN300JR-73-0R15
YAGEO
Product No:
FKN300JR-73-0R15
Description:
RES 0.15 OHM 5% 3W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 150 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C