FKN400JR-73-0R47
YAGEO
Product No:
FKN400JR-73-0R47
Description:
RES 0.47 OHM 5% 4W AXIAL
Series FKN
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 470 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C