FKN400JT-73-10R
YAGEO
Product No:
FKN400JT-73-10R
Description:
RES 10 OHM 5% 4W AXIAL
Series FKN
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C