FKN500FR-73-0R33
YAGEO
Product No:
FKN500FR-73-0R33
Description:
RES 0.33 OHM 1% 5W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 330 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C