FKN50SJR-52-6R8
YAGEO
Product No:
FKN50SJR-52-6R8
Description:
RES 6.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 6.8 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C