FKN5WSJR-73-1R5
YAGEO
Product No:
FKN5WSJR-73-1R5
Description:
RES 1.5 OHM 5% 5W AXIAL
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.5 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C