FKN7WSJR-91-18R
YAGEO
Product No:
FKN7WSJR-91-18R
Description:
RES 18 OHM 5% 7W AXIAL
Series FKN
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 18 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C