
WIMA
Product No:
FKP0C004700B00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 470PF 5% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.61465
6.1465
50
0.51091
25.5455
100
0.439945
43.9945
500
0.340575
170.2875
1000
0.293265
293.265
2500
0.274341
685.8525
5000
0.260158
1300.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 470 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |