
WIMA
Product No:
FKP0D014700E00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.58425
5.8425
50
0.48507
24.2535
100
0.41762
41.762
500
0.323323
161.6615
1000
0.278426
278.426
2500
0.260462
651.155
5000
0.24699
1234.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |