
WIMA
Product No:
FKP0D021000F00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.7695
7.695
50
0.66671
33.3355
100
0.576935
57.6935
500
0.435917
217.9585
1000
0.384636
384.636
2500
0.358996
897.49
5000
0.34618
1730.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.181" L x 0.217" W (4.60mm x 5.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |