
WIMA
Product No:
FKP1J024705H00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.425
14.25
50
1.24374
62.187
100
1.08832
108.832
500
0.82916
414.58
1000
0.725515
725.515
2500
0.699608
1749.02
5000
0.673692
3368.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.807" (20.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |