
WIMA
Product No:
FKP1X011005A00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 4KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.817
8.17
50
0.70794
35.397
100
0.61256
61.256
500
0.46284
231.42
1000
0.408386
408.386
2500
0.381159
952.8975
5000
0.367546
1837.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.197" W (26.50mm x 5.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 4000V (4kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |