
WIMA
Product No:
FKP1X021006F00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 4KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5175
2.5175
10
2.033
20.33
50
1.77422
88.711
100
1.55249
155.249
500
1.182864
591.432
1000
1.034996
1034.996
2500
0.998032
2495.08
5000
0.961068
4805.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 4000V (4kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |