
WIMA
Product No:
FKP1Y021006F00KSC9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.736
2.736
10
2.21635
22.1635
50
1.93439
96.7195
100
1.692615
169.2615
500
1.289644
644.822
1000
1.128438
1128.438
2500
1.08814
2720.35
5000
1.04784
5239.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 6000V (6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |