
WIMA
Product No:
FKP1Y022207E00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0375
4.0375
10
3.25375
32.5375
50
2.79775
139.8875
100
2.537545
253.7545
500
1.886909
943.4545
1000
1.756788
1756.788
2500
1.691722
4229.305
5000
1.659184
8295.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.669" W (41.50mm x 17.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 6000V (6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.142" (29.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |