
WIMA
Product No:
FKP1Y024707H00MSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1845
6.1845
10
5.4967
54.967
50
4.80985
240.4925
100
4.39755
439.755
500
3.779138
1889.569
1000
3.504294
3504.294
2500
3.43558
8588.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 6000V (6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.791" (45.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |