
WIMA
Product No:
FKP2C021501I00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.5111
5.111
50
0.38627
19.3135
100
0.336395
33.6395
500
0.249166
124.583
1000
0.211793
211.793
2500
0.199329
498.3225
5000
0.186874
934.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |