
WIMA
Product No:
FKP2C022201J00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.5187
5.187
50
0.41477
20.7385
100
0.355395
35.5395
500
0.28139
140.695
1000
0.236958
236.958
2500
0.222148
555.37
5000
0.207338
1036.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |