
WIMA
Product No:
FKP2D014701G00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.4028
4.028
50
0.30419
15.2095
100
0.264955
26.4955
500
0.196289
98.1445
1000
0.166848
166.848
2500
0.157035
392.5875
5000
0.147222
736.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |