Home / Film Capacitors / FKP2D021001I00HSSD
FKP2D021001I00HSSD
WIMA
Product No:
FKP2D021001I00HSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
FKP 2 0.01 F 100 VDC 6.5X8X7.2 P
User Guide
Mfr WIMA
Series FKP 2
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 10000 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C