
WIMA
Product No:
FKP2D022201L00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.59565
5.9565
50
0.47671
23.8355
100
0.408595
40.8595
500
0.323456
161.728
1000
0.272394
272.394
2500
0.25537
638.425
5000
0.238346
1191.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.335" W (7.20mm x 8.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |