
WIMA
Product No:
FKP2F001501D00HSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 150PF 2.5% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.41895
4.1895
50
0.31711
15.8555
100
0.276165
27.6165
500
0.204592
102.296
1000
0.173898
173.898
2500
0.163666
409.165
5000
0.153434
767.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±2.5% |
| Capacitance | 150 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |