
WIMA
Product No:
FKP2F016801I00HSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 6800PF 2.5% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.5073
5.073
50
0.40565
20.2825
100
0.347795
34.7795
500
0.27531
137.655
1000
0.231848
231.848
2500
0.21736
543.4
5000
0.202863
1014.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±2.5% |
| Capacitance | 6800 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |