
WIMA
Product No:
FKP2G011001D00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.35055
3.5055
50
0.26524
13.262
100
0.230945
23.0945
500
0.171095
85.5475
1000
0.145436
145.436
2500
0.136876
342.19
5000
0.128326
641.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |