Home / Film Capacitors / FKP2G011001D00KSSD
FKP2G011001D00KSSD
WIMA
Product No:
FKP2G011001D00KSSD
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5943
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1000 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C