Home / Film Capacitors / FKP2J002201D00HSSD
FKP2J002201D00HSSD
WIMA
Product No:
FKP2J002201D00HSSD
Description:
FKP 2 220 PF 630 VDC 4.5X6X7.2 P
User Guide
Mfr WIMA
Series FKP 2
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 220 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C