Home / Film Capacitors / FKP2J012201G00JSSD
FKP2J012201G00JSSD
WIMA
Product No:
FKP2J012201G00JSSD
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5785
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C