
WIMA
Product No:
FKP2J012201G00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.37335
3.7335
50
0.28215
14.1075
100
0.245765
24.5765
500
0.18202
91.01
1000
0.154717
154.717
2500
0.145616
364.04
5000
0.136515
682.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |