
WIMA
Product No:
FKP2J016801J00HSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 6800PF 2.5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.56715
5.6715
50
0.45353
22.6765
100
0.388645
38.8645
500
0.307686
153.843
1000
0.259112
259.112
2500
0.242915
607.2875
5000
0.226718
1133.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±2.5% |
| Capacitance | 6800 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |