Home / Film Capacitors / FKP2L001501D00JSSD
FKP2L001501D00JSSD
WIMA
Product No:
FKP2L001501D00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
FKP 2 150 PF 800 VDC 4.5X6X7.2 P
User Guide
Mfr WIMA
Series FKP 2
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 150 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C