
WIMA
Product No:
FKP2O106801G00HSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 680PF 2.5% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.45505
4.5505
50
0.34409
17.2045
100
0.299725
29.9725
500
0.222015
111.0075
1000
0.188708
188.708
2500
0.177612
444.03
5000
0.166506
832.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±2.5% |
| Capacitance | 680 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |